Akıllı Kavşak Uygulamasıyla Verimlilik Arttı

Yazar Mestem Atık Yönetimi Kategori: Bursa Yorum Yok

Zeki kavşak uygulamasıyla verimlilik arttı
Akıllı kavşak uygulamasıyla kavşakta bekleme süresi yüzde 50 azaldı

BURSA – Orhaneli kavşağında hayata geçirilen akıllı kavşak uygulamasıyla birim zamanda geçen araç sayısı yüzde 40 artarken, ışıklarda umma süresi ise yüzde 50’nin altına indi.
Bursa’da ulaşım sorununun ortadan kaldırılması amacıyla raylı sistemden, köprü ve kavşaklara, yol genişletme çalışmalarından yeni alternatif güzergahlar oluşturulmasına değin her alanda önemli yatırımları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, zeki kavşak uygulamalarıyla da trafikteki düğümleri bir bir çözüyor. Daha önce Ankara yolu üzerinde Mimar Sinan Kavşağı’nda uygulanan ve ortadaki döner adanın kaldırılmasıyla benzer daha fazla araca geçiş imkanı sunan usul bu defa, günün her saati trafiğin kilitlendiği İzmir yolu üzerindeki Orhaneli Kavşağı’nda uygulandı. Kavşak ortasındaki döner ada kaldırılırken, otomatik sinyalizasyon sisteminin olduğu bütün yönlere sensörler yerleştirildi. Vasıta yoğunluğu sensorlar aracılığıyla otomatik sinyalizasyon sistemine iletilirken, yoğunluğun artı olduğu yöndeki araçlara daha uzun vakit geçiş hakkı tanınması ile kavşaktaki genel aşırılık büyük ölçüde ortadan kalktı. Yapılan ölçümlerle bölüm zamanda geçiş yapan araç sayısının yüzde 40 arttığı ve umma sürelerinin de yüzde 50’nin altına indiği saptandı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehir içi trafiğin en kayda değer düğüm noktası olan Orhaneli Kavşağı’nda hayata geçirilen yeni uygulamalı inceledi. Bursa’nın ulaşılabilir bir şehir halkı olması, özellikle de şehir içindeki düğümlerin çözülmesi için yoğun mücadele harcadıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Her bölgenin yapısına ve yoğunluğuna kadar özel projeler geliştiriyoruz. Kurduğumuz sistemlerle birlikte trafiğin sızıntı yönlerine içten aralıksız ölçümlemeler yapılıyor. Yoğunlaşan bölgelerin rahatlatılması ve akıcı hale gelmesi için bilimsel çalışmalarla çözümler üretiliyor. Orhaneli Kavşağı’nda da döner ada dediğimiz orta adayı kaldırdık. Alanın genişletilmesiyle birlikte bağlantı yolları da genişletildi ve ilave şehitler yapıldı. Tüm yönlerde yerlere sensörler yerleştirildi. Duyarlı sensörler bir uçtan bir uca hangi hatta ne kadar araç biriktiği otomatik sinyalizasyona bildiriliyor ve yoğunluğun pozitif olduğu bölgede daha uzun zaman geçiş hakkı tanınıyor. Uygulanan bu zeki sistemle birim zamanda geçen araç sayısının yüzde 40 arttığını ve ışıkta umma sürelerinin ise yüzde 50’nin altına düştüğünü gördük. Bütün kayda değer kavşaklarımızda bu uygulamayı yapacağız” diye konuştu.