Nilüfer’in Tokai Belediyesi ile Kardeşliği Japon İş Adamına İlham Oldu

Yazar Mestem Atık Yönetimi Kategori: Bursa Yorum Yok

Japonya’nın Tokai Belediyesi ile kardeş kent olan Nilüfer Belediyesi’ni ziyaret eden Japon meslek adamı Nakashima San, Nilüfer’e hayran kaldı.

Nilüfer Belediyesi ile Japonya’nın Tokai Belediyesi aralarında 10 sene önce hayata geçirilen kardeş şehir halkı anlaşması ile başlayan ilişkiler gitgide artarak güçleniyor. Nilüfer ile Tokai aralarında kültürel ilişkiler her geçen gün artarken, kardeşlik ilişkileri Japon meslek adamlarının ilgisini de Bursa’ya çeviriyor. Nilüfer Belediyesi ile Tokai Belediyesi arasındaki kardeş kent ilişkisini öğrenen Japon Iş adamı Nakashima San, iş ziyareti için geldiği Türkiye’de Nilüfer Belediyesi’ni de bilhassa ziyaret etti.

San, Türk işadamı Ümit Yörgüç ile birlikte Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile Nilüfer Belediyesi Ahali Evi’nde bulunan makamında bir araya geldi. Bitki sektöründe meslek yapan San, iki büyük kasaba arasında kurulan köprünün arkasında Türkiye ile meslek yapmaya başladığını belirterek, “Tokai ile aranızdaki ilişki beni çok etkiledi. Türkiye ile meslek yapıyorum. Bu meslek ilişkisinin uzun vadede olacağını düşünüyorum. Sizin Tokai Belediyesi ile kültürel anlamda iş birliğiniz var. Bu ilişki sadece kültürel anlamda kalmayabilir. Iş ilişkilerinin gelişmesi için de bir şeyler yapılabilir” dedi.

Nilüfer’e geldiğinde çok sayıda park ve yeşil bir tümör ile karşılaştığını bildiren San, “Şehriniz çok hoş planlanmış bu sebeple Nilüfer’e olan ilgim bir kat daha arttı. Ben Japonya’da organik gübre konfederasyonu başkanı olarak görevim var. Burası organik tarım yapmaya çok müsait bir yer. Bunu Japonya’da anlatacağım. Buraya koymak isteyen iş arkadaşlarımıza ulaşacağım” ifadelerini kullandı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de Japonya ile ilişkilerin artarak sürdüğünü belirtti. Tokai Belediyesi ile 10 yıldır kardeş şehir halkı olduklarının altını çizen Bozbey, “Tokai Belediyesi ile kardeş şehir halkı olmamızın olumlu sonuçlarını da görüyoruz. Çamlıca Mahallemizdeki Japon Parkı en bedensel örneklerinden biridir. Japon kültürü, parkımızda lüzum yiyecekleri ile gerekse de mimarisi ile yansıtılmaktadır” diye konuştu.

Japonya’nın bitki çeşitliliği anlamında ileride olduğunu söyleyen Bozbey, “Japonların geliştirdikleri aşılarla yeni bitki çeşitleri ürettiklerini biliyoruz. Hatta üretilen bu bitki çeşitlerine isim veriyorlar. Üretilen bir çiçeğe Ece ismi verilmişti. Bu konuda veri birikimleri epeyce artı. Japon iş adamı San’ın bizi ziyaret etmesinden nedeniyle duyduğum memnuniyeti söz etmek isterim. Bu ziyaret Japonya ile meslek ilişkilerimizin gelişmesine katkı maddesi sunacaktır” dedi. – BURSA