“İftara yakın saatlerde alışverişe çıkmayın”

Yazar Mestem Atık Yönetimi Kategori: Bursa Yorum Yok

BURSA (AA) – Tüketici Uygulama Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Okumuş Ağaoğlu, ramazan ayı her tarafında iftara yakın, istek ve susuzluğun had safhada olduğu saatlerde alışverişe çıkılmaması gerektiğini söyledi.

Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicilere oruçluyken, bilhassa iftara yakın saatlerde alışveriş yapmaktan kaçınmaları uyarısında bulundu.

Özlem duygusuyla yapılan alışverişlerde her türlü yiyecek çeşidine istek duyulabileceği ve lüzumundan pozitif, geveze harcama yapılabileceğini vurgulayan Ağaoğlu, şöyle konuştu:

“Istek susama duygusunun baskısıyla iştahı büyüyen tüketicilerin yılın 11 ayında aklına gelmeyen bir takım gıda ürünlerinden canları çekebilir. Bu, çok doğaldır. Oysa bu şekilde alınan ürünlerin öyle çoğu, dolaba kaldırıldıktan sonra tüketmeden çöpe atılıyor. Dolayısıyla iftara yakın, istek ve susuzluğun had safhada olduğu anlarda alışverişten uzaktan durulmalı. Yılın en uzun gününü içinde barındıran ramazanda, istek duygusuyla kabaran alışveriş iştahı, yersiz harcamalara yol açabileceğinden alışverişe çıkacakların gıda alışverişleri ve diğer ihtiyaçları için sabahleyin öğleye kadarki saatleri seçim etmeleri daha yerinde olur. Akşama doğru açlığın etkisiyle boşboğaz ürünler alınabilir.”

Ağaoğlu, bilhassa akşama içten market ve fırınların önünde oluşan kalabalığın tüketicilerin bilinçli olmadığını gösterdiğini dile getirerek, “Ramazanda tüketiciler, alışveriş yaparken sıkça kontrolü kaybediyor. böylece evde liste yaparak alışverişe çıkılmalı ve mümkünse kredi kartları evde bırakılmalı.” ifadelerini kullandı.

İftar saatine yakın vakit diliminde yapılan alışverişlerde uyarı dağınıklığı olabileceği için son tüketim tarihinin gözden kaçırılabileceğine dikkati çeken Ağaoğlu, şöyle devam etti:

“Unutmamak gerekir ki bazı fırsatçılar, yiyecek tüketiminin irtifa yaptığı ramazan ayını rant kapısı olarak görüp elde kalmış, bayatlamış gıda maddelerini piyasaya sürüyor. Ayrıca son tüketim tarihi oldukça önemli olan süt, yumurta, et gibi gıda maddelerinde rafın en önündeki mahsul alınıp gidilmemeli. Marketlerde genelde son tüketim tarihi yakınlaşmış ürünler, rafın önlerine, tazeler de arkadaki taraflara yerleştirilir. Alışverişlerde buna da fazla uyarı edilmeli.”