15 Temmuz şehitlerinin isimleri Bursa’da yaşayacak

Yazar Mestem Atık Yönetimi Kategori: Bursa Haber Yorum Yok
15 Temmuz şehitlerinin isimleri Bursa’da yaşayacak

(Fotoğraflı)

BURSA (İHA) – Bursa Valisi İzzettin Küçük, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşenlerin isimlerinin ‘BTSO 15 Temmuz Şehitleri Mesleki Eğitim Kampüsü’nde yer alan anıta nakşedilmesi törenine katıldı.
BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk’un kendisine eşlik ettiği Vali Ufak burada yaptığı konuşmada, “Bizler ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz hissedemezsiniz’ inancını benimsemiş bir milletin mensuplarıyız. Bu vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü korumak adına kahramanca göğsünü siper eden bütün güvenlik güçlerimizin Allah yardımcısı olsun, korusun ve şiddet versin. Ülkemizi parlak geleceğe taşımak namına karanlık 15 Temmuz gecesine canlarıyla ışık tutan şehitlerimiz ve ölümü göze alarak kahramanca duruş sergileyen gazilerimizin haklarını ne yapsak ödeyemeyiz. Umarım bu gibi eserler bizden sonraki kuşaklara bu ülkenin ne gibi fedakarlıklarla bugünlere geldiğini akıllarından çıkartmayacak bilinci görselliği ile empoze eder” dedi.
Kendileri için fazla manâlı olan bu günde yanlarında bulunan Vali Minik’e şükranlarını ileten BTSO Başkanı Burkay da, anıtın yer aldığı BTSO Eğitim Kampüsü hakkında data verdi.
Abide yapımında kullanılmak üzere 6 adet tek parça devasa doğal Marmara mermeri, Bursa’nın Nilüfer ilçesi Atlas Mahallesinde kesildi. Ocak dibinde sağlamlığı tekrar tekrar test edilen dev taşlardan çatlamayanı anıt için seçildi. Mermer kütlesi, 700 ton siklet kaldırma kapasitesine sahip bir vinç göre ocak dışına çıkarılabildi. 8 metre genişlik ve 5 metre yüksekliğe ulaşan, 107 ton ağırlığındaki dev bilye, ağır tonajlı 6 araç yardımıyla, doğaüstü emniyet önlemleri eşliğinde nakledildi ve BTSO”nun Yeniceabat’taki eğitim külliyesine getirildi. Son düzenlenmelerin tamamlanmasıyla abide, 15 Temmuz’un sene dönümünde açılacak.
(MA)

03.06.2017 15:50:23 TSI
NNNN