Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu:

Yazar Mestem Atık Yönetimi Kategori: Bursa Haber Yorum Yok

BURSA (AA) – Alıştırma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bambaşka nedenlerden zora ve sıkıntıya düşmüş Bağkur esnafımızın afiyet hizmeti almakla ilgili sorunlarına ilişkin hukuki düzenlemeyi inşallah önümüzdeki hafta parlamentoya getireceğiz.” dedi.

Kentteki otelde düzenlenen “Yerel Ekonominin Liderleri ve Sosyal Ortaklar Buluşması” programına katılan Müezzinoğlu, yaptığı konuşmada, geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım’ın grup konuşmasında gençlerin istihdamı ve genç girişimcilikle ilgili mesajlar verdiğini hatırlattı.

Bu konunun altyapısını 10-15 gün içinde tamamlayacaklarını bildiren Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Bugün için genç işsizlerimiz var. Bu gençlerimizin büyük çoğunluğu üniversite mezunu fakat asgari bazda lise mezunu. Bunların nitelikli insan olarak yeni vizyonlarla ve yeni görüş açılarıyla bir taraftan girişimci olmaları, yeni alanların esnafı olabilmeleri, bundan başka da bu yeni oluşan alanların esnaflarının istihdam dinamiklerini ve girişimci dinamiklerini arttırabilmek defalarca birlikte başarmamız gereken bir bölge. Bunu Türkiye’nin bu dinamiğiyle, bu potansiyeliyle tez başaracağından hiçbir tereddütüm değil.”

Müezzinoğlu, siyasi istikrarın ekonomik istikrarı, hesaplı istikrarın büyümeyi, gelişmeyi, orta ve uzun vadeli projeleri yapabilmeyi getirdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“İnşallah önümüzdeki dönemde, orta ve uzun vadeli projelerimizde bilhassa gençlerimizin bir taraftan yeni yeni meslek alanlarında girişimci olabilmeleri, onların minik esnaf, yarının büyük esnaf ve sanatkarları olabilmeleri adına onlarla bir arada olacak, onların yanına olacak, onları destekleyeceğiz. üstelik da mevcut esnafımızın vizyonunun değişmesi, gelişmesi ve geleceğe dinç bir şekilde yürümeleri adına yanlarında olmak bizlerin görevi, sorumluluğudur.”

Zor dönemlerde de kuytu dönemlerde de hep esnafın yanında olduklarını anlatan Müezzinoğlu, özellikle kuvvet bir 2016 yılını beraber geçirdiklerini, beraber atlattıklarını kaydetti.

– “Geleceğe olan güvenimizi bu büyük milletin o tepede olan duruşuyla sağladık”

Müezzinoğlu, milletin arkadaşça, vicdani, yerli ve milli duruşu olan milyonlarıyla 15 Temmuz hain darbe girişimini beraber atlattıklarını söyledi.

“Geleceğe olan umudumuzu, geleceğe olan güvenimizi bu büyük milletin o dikey duruşuyla sağladık.” diyen Müezzinoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“15 Temmuz akşamı, bize bir taraftan sorumluluklar da yükledi. 249 şehidimiz, 2 bin 194 gazimiz bu anlamda bize, geleceğe olan umutlarımızı, güvenlerimizi arttıracak bir duruşu verirken dahası da bu duruşun yargı ve hukukunu koruyabilme sorumluluğunu yükledi. O gece onlar, o şehadeti göze almasalardı, o gece onlar sokaklara inip de silahların önünde durmasalardı, tanklarının paletlerinin altına başlarını koymasalardı bugün ülke olarak, insanlar olarak çok karanlık tabloların içinde olurduk. Hangimiz, nerede, nasıl olurduk onu bilebilme şansımız da yok. Bu ülkeye, bu millete büyük ahali olabilme vasfını kazandırmış olan şehitlerimizin adalet ve hukukunu koruyabilecek çalışmaları yapmayı Rabbim bizlere nasip etsin.”

Alıştırma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayan Bağkur esnafının sorunlarına değinerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Öbür nedenlerden zora ve sıkıntıya düşmüş Bağkur esnafımızın sağlık durumu hizmeti almakla ilgili sorunlarına ilişkin yasal düzenlemeyi inşallah önümüzdeki hafta parlamentoya getireceğiz. Mahcup olmadan, başımızı öne eğmeden birlikte daha büyük hedeflere ve birlikte daha enerjik Türkiye’yi oluşturabilme hedeflerini inşallah göz göze, gözlerimizin içine bakarak başaracağımıza inanıyorum.

Esnaf ve sanatkarlarımızın 15 Temmuz sonrasındaki olumsuz şartlar sebebiyle borçlanmaları veya kamuya ister ödenti isterse SSK prim borçları dolayısıyla borçlu olan yaklaşık 1,3 milyon esnafımızın devlete yaklaşık 13 milyar liralık borcunun yeniden yapılandırılmasıyla ilgili hukuki düzenleme, Türkiye Büyük Ahali Meclisinden geçti ve bundan böyle müracaat dönemine girdik.”