Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

Yazar Mestem Atık Yönetimi Kategori: Bursa Haber Yorum Yok

BURSA (AA) – Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ”Etrafımızdaki sıcak gelişmeler her gün farklı boyutlar kazanıyor. Irak ile uğraşıldı, Irak sorunu biter diye beklerken Suriye gibi daha sıcak bir sorunla aleyhinde karşıya kaldık. Hemen de tüm Ortadoğu’yu İslam alemini ilgilendiren çok daha büyük boyutlu bir problemle İslam alemi aleyhinde karşıya.” dedi.

Bakan Çelik, Batum ve Havalisi Yardımlaşma Derneği göre düzenlenen iftar programına katıldı.

Çelik, burada yaptığı konuşmada, İslam coğrafyasında yaşanan problemlerin altında sinsi planların, projelerin ve bin bir türlü desiselerin bulunduğunu belirtti.

Türkiye’nin, etrafındaki ülkeler için sığınacak tek yer olduğunu anlatan Bakan Çelik, ”Gidecek bir yeri değil, kimsenin gidecek bir yeri değil. Arap’ın başı derde düşüyor, sığındığı yer Türkiye. Kürt’ün başı derde giriyor sığındığı yer Türkiye. Öteki komşularımızla sorun yaşayanlar kim sorun yaşıyorsa, hangi ırkı ele alırsanız alın cümbür cemaat koşa koşa bu güzel coğrafyaya şehit kanlarıyla sulanmış olan bu coğrafyaya sığınıyor. Fazla şükür bu cömert ırk yalnız 80 milyonu değil, 3 milyon sığınmacıyı barındırıyor, besliyor, iaşesini temin ediyor.” diye konuştu.

Çelik, dünyanın dört bir tarafında afetler ve felaketler yaşandığını anımsatarak, şöyle devam etti:

”Etrafımızdaki sıcak gelişmeler her gün bambaşka boyutlar kazanıyor. Irak ile uğraşıldı, Irak sorunu biter diye beklerken Suriye gibi daha sıcak bir sorunla karşısında karşıya kaldık. Şimdi de bütün Ortadoğu’yu İslam alemini ilgilendiren fazla daha büyük boyutlu bir problemle İslam alemi karşı karşıya. İslam dini barış, kardeşlik dinidir ama ne eyvah oysa savaşların, çatışmaların, sorunların da en bol miktarda yaşandığı bir coğrafyadır. Bugün 39 ülkede istek var, ekmeğe ulaşamamak var. 800 milyon insan şuanda aç, yediğimiz yemeğe erişemiyor. 1 milyar insan yoksul. Dünya nüfusunun 3’te biri aç ve fakir vaziyette. Bu güzel coğrafyada yaşayan bizler yalnız 80 milyonun derdiyle dertlenmek yok, o açlıkla pençeleşen insanlara da el uzatan bir milletiz. Bu koşul birliktelikle, dayanışmayla, bedel yargılarımıza sahip çıkmakla oluyor.”

– ”Zorluklar fazla, bu zorlukları sizlere hissettirmemeye çalışıyoruz”

Yaşanan tüm sorunlara karşın, vatandaşlarla bir araya geldiklerini kaydeden Çelik, şunları söyledi:

”Bu ülkeye dikilen oklara, gözlere karşın bu ırk bu güzel inancını, değerlerini daima birlikte dünyanın dört bir tarafında birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde yaşamaya ve yaşatmaya devam ettiriyor. Biz de ülkenin idare sorumluluğunu üstlenmiş ırk olarak her birimiz kendi aramızda yapılması, çözülmesi gereken meselelerin çözümü noktasında gece gündüz demeden koşturmaya devam ediyoruz. Zorluklar fazla, bu zorlukları sizlere hissettirmemeye çalışıyoruz. Sahiden güçlü ve kararlı bir idare anlayışı olmamış olsaydı, Türkiye’nin yaşayan olduğu sorunlar vatandaşları fazla daha büyük ümitsizliklere sevk etmiş olurdu. Biz eğer hakkın, hakikatin, mazlumun, mağdurun yanında durmaya devam edersek ‘Bölgelerin, ülkelerin sahibiyim’ diyenler mal varlığı sahibi olduğunu zannedenler unutmasınlar ancak bunların üstünde ilahi bir irade var, Allah var. Her şeyi görüyor, gözetiyor ve inşallah istikameti doğru olanlar bu işte kazanacaklardır. Bunda en ufak bir endişemizin olmadığını da bu arada maddeler halinde sıralamak istiyorum.”

Konuşmaların tamamlanmasının gerisinde, Batum ve Havalisi Yardımlaşma Derneği Başkanı Eşref Şentürk kadar Bakan Çelik’e bir plaket ibraz edildi.