Tirilye Taş Mektep’te restorasyon çalışmaları başladı

Yazar Mestem Atık Yönetimi Kategori: Bursa Haber Yorum Yok

BURSA (AA) – Bursa’nın Mudanya ilçesindeki tarihi Tirilye Taş Mektep’te restorasyon çalışmalarına başlandı.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Tirilye Mahallesi’nde düzenlenen törende, tarihi taş mektebin restore edilmesinin mahallenin eski ve özgün haline kavuşmasında çok önemli rol oynayacağını söyledi.

Türkyılmaz, “Bittiğinde bu binaya öyle bir işlev verelim fakat buradaki evleri, sokakları ve caddeleri restore edelim ve değil olmalarına müsade vermeyelim. Yıkılanları yapıp yeniden ayaklandıralım. Koruyarak geliştirme anlayışı içinde buraya yapacağımız en büyük iyilik budur. Böylesine bir projenin başlangıcında olmaktan, bu kentin belediye başkanı olmaktan duyduğum gururu ve şu anda yaşadığım telaşı anlatamam.” dedi.

Cumhuriyet Halk Müziği Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger de “Burada geçmişte çok insan yaşamış, böyle çok büyük bir bina yapılmış veya ikinci şık, burada yaşayanlar eğitime fazla siklet vermişler.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ile Yüksek Mimar Mithat Kırayoğlu da restorasyon çalışmaları hakkında data verdi.

Konuşmaların ardından restorasyon için ilk çekiç vuruldu.

Törene, Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP İlçe Başkanı Ergül Batman, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Samet Ali Kılıçoğlu, Yunanistan Rafina Pikermi Belediye Başkanı Evangelos Bournous ve Bursa Metropolitanı Elpidophoros Lambriniadis ile vatandaşlar katıldı.