Metro Mağduru Kadına Duruşma Öncesi Tehdit Içerikli Telefon…

Yazar Mestem Atık Yönetimi Kategori: Bursa Yorum Yok

BURSA, (DHA)- BURSA’da, metroda kulaklıkla müzik dinleyen 20 yaşındaki Enes T.’ye müziğin sesini kısmadığı gerekçesi ile sataşan ve kendisine tepki gösteren 25 yaşındaki Deniz K.’ya, İstanbul’da şorta ahali otobüsüne bindiği için tekmeli saldırıya uğrayan Hemşire Ayşegül Terzi’nin yaşadıklarını hatırlatarak hakaret, küfür ve korkutma ettiği öne sürülen Mehmet A.’nın yarın yargılanacağı dava öncesi garip bir gelişme yaşandı. Deniz K.’nın avukatı Atakan Arar, müvekkiline korkutma içerikli telefon gelmesi üzerine Aile Mahkemesi’ne koruma kararı için başvurduklarını, davanın tanığı olan Can E.’nin de evine kapı altından yalan yere şahitlik yapmanın kabahat ve günah olduğunu taşıyan pusula atıldığını söyledi.
Bursa’da kent içi ulaşımda kullanılan Bursaray’da geçen 20 Eylül sabahı metroya binen Mehmet A., sözde yanında oturan ve cep telefonundan kulaklıkla müzik dinleyen Enes T.’ye, müziğin sesini kısmasını istedi. Enes T.’nin, “Neden beni rahatsız ediyorsun” sözüne de tepki belirten Mehmet A., güya gence küfür ve hakaret etti.   
Bundan rahatsız olan yolculardan Deniz K. ise Mehmet A.’ya, “Neden bu yaştaki gence küfür ediyorsunuz? Ayıp değil mi?” diye sordu. Bu sözlere sinirlenen Mehmet A. “Ben sizin hakkınızı savunuyorum. Rahatsız olmamanız için” yanıtını verdi. Genç kız ise bunun üstüne, “Ben müziğin sesini duymuyorum. Sizin yüce orta küfür etmenizden rahatsızlık duyuyorum” dedi. Buna da sinirlenen Mehmet A., genç kıza İstanbul’da şortuyla insanlar otobüsüne bindiği için Abdullah Çakıroğlu’nun tekmeli saldırısına uğrayan hemşire Ayşegül Terzi’yi hatırlatarak, “Şortlu kadının başına gelenleri biliyorsunuz. Hala konuşuyorsun” diye bağırdı. Bu sırada, Demirtaşpaşa istasyonunda inmek için hareket eden Deniz K., şahlanmış yolcuya, “Bu konunun şortlu bayan ile ne alakası var?” dedi. Bu sözlere de sinirlenen Mehmet A.,  “Daha Sonra sizin de başınıza gelebilir bu olaylar. Hala konuşuyorsunuz” yanıtını verdi., Deniz K.’nın, “O halde bu durum herkesin başına gelebilir. Sizin de akrabanızın başına gelebilir” demesi üstüne Mehmet A., iddiaya göre genç kıza, “Kes lan sesini o…u” diye bağırdı.
TANI EDİLDİ
Vagonda yolcuların arasında yaşanan bu tartışmanın gerisinde Deniz K., Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Bursa Güvenlik Müdürlüğü Deniz K. ile tartışıp hakaret eden kişinin taşımacılık yapan Mehmet A. olduğunu ve tartıştığı Enes T.’nin kimliğini,  Burulaş’a ait Bursaray ve ahali otobüsünü kullanan 67 bin 500 kişinin görüntülerini izleyerek tespit etti.  
KÜFÜR VE HAKARET İDDİALARINI REDDETTİ
Emniyet Müdürlüğü’nde diğer polislerin arasına konulan Mehmet A., Deniz K. göre tespit edilirken, Enes T.’de şikayetci oldu. Gözaltına alınan  güvenilmez tartışmayı doğrularken, hakaret ve küfür iddialarını ise kabul etmedi. Ve  mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.
Hakkında Bursa 5’inci Asliye Cinayet Mahkemesi’nde Deniz K. ve Enes T.’ye hakaret ettiği iddiasıyla 5 yıla değin hapis cezası istemiyle dava açılan Mehmet A.’nın yapılan birincil duruşmasında Enes T. şikayetten vaz geçtiğini belirtti. Mehmet A. ise yaptığı savunmasında, “Bursaray’ta gezi yaparken gencin dinlediği müziğin sesinden çevremdeki herkes rahatsız oluyordu. Ben kendisini sesini kısması için uyardım. Gülümseyerek sesini her yerde açtı. Ben de ‘la oğlum kessene sesini’ dedim. Ama bunu hakaret amaçlı söylemedim. Benim karşımda oturan bir hanımefendi bana ‘neden çocuğa bağırıyorsun’ dedi. Ben de kendisine, ‘bunlara bu şekilde davranmalarına müsade vermeyin sonradan diğer davranıyorlar’ dedim. Ben iddianamede belirtildiği gibi hiç kimseye hakaret ve küfür etmedim. Suçsuzum” dedi.
DURUŞMA ÖNCESİ KORUMA BAŞVURUSUNDA BULUNDU
Yarın devam edilecek duruşma öncesi olayın mağduru Deniz K., Avukatı Atakan Arar aracılığı ile Aile Mahkemesi’ne, koruma talebinde bulundu. Arar, müvekkilini Bursa’dan 0224 ile başlayan bir telefondan arayan kişinin kendisine hasar verilip yüzüne kezzap atılabileceğini söylediğini bildirdi. Avukat Arar, bu kişinin şikayetçi oldukları Mehmet A. olabileceğini öne sürerek, Aile Mahkemesi’nden koruma talebinde bulundu. Can güvenliği endişesi sebebiyle Deniz K.’nın duruşmaya gelmeyeceğini ifade eden Arar, yarınki yargılamada şahit olarak dinlenecek olan Can E.nin evinin kapısından yalan yere tanıklık yapmanın suç ve günah olduğunu içeren pusula yollanarak korkutma edildiğini de açıkladı. 

Doğan Haber Ajansı