Bursa’Da Fetö’Nün Tsk Yapılanmasına Operasyon: 7’Si Teğmen, …

Yazar Mestem Atık Yönetimi Kategori: Bursa Haber Yorum Yok

– BURSA’da, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki eylem ve faaliyetlerine yönelik operasyon dahilinde gözaltına alınan 7’si teğmen 13 şüpheli yoğun emniyet önlemleri aşağıda adliyeye sevk edildi.
Bursa Güvenlik Müdürlüğü Terörle Çaba Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki eylem ve faaliyetlerinin deşifresine yönelik geniş çaplı çalışma başlattı.  sürekli operasyonlar sonucu askeri okul sınavlarına hazırlanan ve FETÖ/PDY terör örgütü göre TSK içine yerleştirildiği şeklinde bilgilere ulaşılan 2 teğmen, 3 ihraç teğmen ile 2’si astsubay edinmek üzere 7 kişi tutuklandı.  Bu kapsamda devamlı çalışmalarda Bursa merkezli 8 ilde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan 7 teğmen, 1 ihraç teğmen, 2 astsubay, 1 bilirkişi jandarma, 1 hemşire, 1 ihraç harp akademisi öğrencisi toplam 13 kişi bugün Bursa adliyesine sevk edildi.
Soruşturma sonucu örgütün askeri okullara gönderileceklerle ilgili yılda bir kez il genelinde düzey tespit sınavı yaptığı ve bu sınavla askeri okullar ve polis kolejine gönderileceklerin belirlendiği ortaya çıktı. Sınavlar için il talebe imamının görevlendirildikleri ve bu imamların  başarı sırası yüksek olan ve fiziksel durumu iyi olan öğrencilerin tespit ettikleri, bu öğrencilerin kayıtlarının FETÖ’cü dershane kadar yapılmadığı, ailelerinin ikna edilerek diğer dershanelere gönderildiği ortaya çıkarıldı.
GİZLİLİĞE AĞIRLIK
Soruşturmada, öğrencilerin harp akademisi sınavlarını kazandıktan sonradan gizliliğe fazla ağirlik verilmeye başladığı, askeri okullara tescil yaptırdıktan sonradan sorumluluk sahibi olan örgüt ağabeylerinin değiştiği, sohbet adı aşağı haftada bir yapılan örgütsel toplantıların 15 günde bir ya da ayda 1 yapılmaya başlandığı belirlendi. Keza askeri okula yerleştirilen öğrencilerin kendilerinden sorumluluk sahibi olan mahrem imamlar ile cep telefonları ile irtibatı kestiği, mahrem imamlar kadar öğrencilerden iki veya maksimum üç kişilik badi sistemi oluşturulduğu tespit edildi.
‘ALKOL KULLANDIğINIZI SÖYLEYiN”
Bu şekilde toplantı yapan öğrencilerin kendilerini deşifre etmemeleri için alenen namaz kılmadığı, dokundurma aracılığıyla namaz kılabilecekleri görüşme ağabeyleri göre anlatılan öğrencilerin abdestlerini seramik, toprak ve taşa el sürerek teyemmümle alabilecekleri, icabında alkol almalarını ve soran olursa içki kullandıklarını ve kız arkadaşlarının olduğunu söylemeleri biçiminde aldıkları da belirlendi.
FETÖ/PDY kadar askeri okula yerleştirilen öğrencilerin mezun olduktan sonra da tahsis yaptıkları yerlerde bu örgüt ile ilişkilerinin devam ettiği ve imamlar göre örgüt için istenen paraları verdikleri ortaya çıktı.

 

 

Doğan Haber Ajansı